Festiwal

                    

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy

/Rys historyczny/

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy ma już kilkunastoletnią tradycję. Koncerty odbywają się regularnie i nieprzerwalnie od 2005 roku, w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Ideą festiwalu były koncerty muzyki organowej na najwyższym poziomie. Bo cóż trzeba do spełnienia marzeń o Festiwalu muzyki klasycznej z prawdziwego zdarzenia? Pięknego miejsca / z organami/, entuzjastów – profesjonalistów, potrafiących udźwignąć ciężar organizacji imprezy oraz życzliwości ludzkiej. Wszystko to w Oleśnicy zaistniało! I choć instrument organowy początkowo nie był w idealnej formie, z czasem udało się  doprowadzić go do stanu najwyższej próby!

I tak rozpoczęły się niezwykłe koncerty, najpierw na organy solo, następnie z poszerzeniem o inne instrumenty czy wspaniały głos ludzki. Wkrótce Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz kulturalny muzycznych imprez Dolnego Śląska. Dziś przyciąga licznych melomanów z całego województwa, a nawet turystów z zagranicy. Kultywuje także ideę spotkań, przy jednym z najcenniejszych, zachowanych instrumentów na Dolnym Śląsku – zabytkowych organach o niezwykle cennej specyfice symfonicznej, łączących w sobie najpiękniejsze zdobycze epoki baroku /prospekt/ z osiągnięciami XIX wieku /szata brzmieniowa połączona z technicznymi udogodnieniami, które są bardzo pomocne koncertującym wirtuozom/.

Każdego roku, w wakacyjne, niedzielne wieczory Bazylika Mniejsza staje się największą ,,salą koncertową” powiatu, gdzie liczni melomani mogą wysłuchać nie tylko koncertów organowych, ale także połączenia tego królewskiego instrumentu ze śpiewem, innymi instrumentami /trąbka, skrzypce, obój, flet, klarnet, harfa, gitara/ oraz większymi formacjami muzycznymi, takimi jak: chór czy orkiestra.

 

Dyrektor Artystyczny Piotr Rojek

             

Powrót Program Wykonawcy Wszystkie festiwale

Dołącz do nas:

FB